به فروشگاه تجهیزات درمان خوش آمدید...

09120863174

مدت زمان استفاده از دستگاه ونتیلاتور

مدت زمان استفاده از دستگاه ونتیلاتور چقدر است؟

 سایت تجهیزات درمان همراه همیشگی شماست. همان طور که می دانید این دستگاه برای افرادی که نیاز به تنفس دارند مورد استفاده قرار می گیرد و در مقاله مدت زمان استفاده از دستگاه ونتیلاتور توضیح می دهیم که هر فرد چقدر به این دستگاه ونتیلاتور نیازمند می باشد.

تا وقتی که فرد توانایی ندارد به طور مستقل تنفس کند یا نیازمند به کمک برای تنفس داشته باشد این عملیات و استفاده از این دستگاه ادامه پیدا می کند و در مواقعی که بیمار حال مساعدی ندارد این احتمال وجود دارد که برای مدت چند روز و یا چند هفته ادامه پیدا بکند و از دستگاه استفاده کند.

دستگاه ونتیلاتور چیست؟

ونتیلاتور یا همان دستگاه تنفس یک وسیله پزشکی می با شد که به منزلهٔ کمک کردن به بیمارانی که نمی توانند با استقلال تمام نفس بکشند یا برای انجام دادن تنفس ملزم به حمایت تنفسی دارند استفاده می شود عملکرد این دستگاه به گونه ایی است که با تولید جریان هوای مصنوعی برای اندام ریه بیمار را یاری کرده تا اکسیژن زیادتری را به دست بیاورد و سبب نرم شدن دیواره های ریه و توانسته آن را باز نگه دارد.

کاربرد دستگاه های ونتیلاتور به طور عموم در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستانی، بخش‌های مراقبت ویژه نوزادان و در بعضی عوامل در خانه بیمار است این دستگاه ونتیلاتور می تواند کاملاً خودکار فعالیتش را اجرا کند یا توسط پزشکان و پرستاران تنظیمات لازم انجام بشود.

دستگاه ونتیلاتور قادر خواهد بود هوای مورد نیاز بیمار را برای تنفس از طریق لوله های نای یا ماسک های تنفسی فراهم کنند این دستگاه ها قابلیت این را دارند که به تنظیم فشار و حجم هوا و تغییر الگوی تنفس بر اساس نیاز بیمار هستند در کل دستگاه های ونتیلاتور ابزاری ضروری در درمان بیمارانی می باشد که نیاز مند تنفس مکانیکی و نمی توانند با استقلال خود نفس بکشند.

مدت زمان استفاده از دستگاه ونتیلاتور
مدت زمان استفاده از دستگاه ونتیلاتور

مدت زمان استفاده از دستگاه ونتیلاتور

تایم قابل استفاده از دستگاه ونتیلاتوراین گونه می باشد که فرد با دستگاه تنفسی تنفس می کند و هر چه قدر که فرد به تنفس نیاز داشته باشد مدت استفاده از این دستگاه مشخص می گردد.

برای نمونه، در صورتی که فردی در هنگام انجام دادن جراحی نیاز مند به ونتیلاتور باشد، به طور معمول ونتیلاتور فقط در حالت بیهوشی کاربرد دارد که می تواند کمتر از یک ساعت تا چند ساعت باشد در مواقعی که بیمار به خاطر اشکال در سلامت خاص به ونتیلاتور نیاز داشته باشد، به قدرت و توانایی ریه‌ها برای عملکرد بیمار بستگی دارد.

این احتمال وجود دارد که برای ساعت‌ها، روزها، هفته‌ها یا بیشتر از آن نیاز به استفاده داشته باشد به عنوان نمونه، بیمارانی که دارای علامت های شدید کووید-19 هستند، مدت زمانی که نیاز دارند از ونتیلاتور استفاده کنند برای مدتی حدود 8 تا 10 روز است.

ونتیلاتور خانگی این گونه کاربرد دارد که برای بیماران بستری در منزل، خرید دستگاه تنفس مصنوعی می تواند بسیار لازم باشد شاید این احتمال وجود داشته باشد تجهیزات پزشکی دیگری مانند تهویه مطبوع یا دیگرتجهیزات به خاطر کنترل ضربان قلب، فشار خون، ضربان تنفس، اشباع اکسیژن و غیره نیز مورد نیاز باشد تا به راحتی بیمار و کاستن خطر عوارض کمک کند.

در تجهیزات درمان سعی بر این داشته ایم که برترین تجهیزات دارای قیمت مناسب در اختیار متقاضیان قرار بگیرد.

مدت زمان استفاده از دستگاه ونتیلاتور
مدت زمان استفاده از دستگاه ونتیلاتور

با استفاده طولانی مدت از استنشاقی ونتیلاتور امکان چه خطراتی هست؟

 علاوه بر توانایی نجات جان خیلی از بیماران، ممکن است در استفاده طولانی مدت قادر به بروز عوارض جانبی نیز باشد. بعضی از شایع ترین مشکلات استفاده طولانی مدت از این دستگاه ونتیلاتور می تواند شامل مواردی چون:

 1. وجودعفونت ناشی از جمع شدن مایعات و مخاط در قسمت گلو و نای، ممکن است در نای انباشته شده، به سمت ریه ها حرکت کند و خطر ابتلا به ذات الریه را بالا ببرد.

2. عفونت هایی که درسینوزیت قرار می گیرد با تورم و عفونت سینوسی این احتمال وجود دارد که ملزم به مصرف آنتی بیوتیک باشد.

3. تحریک یکی دیگر از موارد بوده که لوله تنفسی ونتیلاتور قادر خواهد بود که گلو، ریه ها را تحریک کرده و سرفه را دشوار می کند.

4. وجود مشکلات در تارهای صوتی از موارد بعدی است که به دلیل عبور لوله تنفسی دستگاه تنفس از گلو این قابلیت را داراست که به تارهای صوتی صدمه بزند.

5. ادم ریوی این گونه است که امکان پر شدن کیسه های هوایی در ریه ها از مایع می باشد.

6. انعقاد که همان لخته شدن خون است این احتمال وجود دارد که با دراز کشیدن در یک وضعیت برای مدت طولانی سبب لخته شدن خون بشود و این احتمال را بالا ببرد.

7. وجود اختلالات عصبی و عضلانی ازموارد دیگر است این احتمال وجود دارد که با طولانی دراز کشیدن این اتفاق بیوفتد.

8. امکان دارد که به ریه ها آسیب برساند ونتیلاتور بنا به عوامل زیر می تواند به ریه ها صدمه بزند.

با وجود فشار بیش از حد هوا در ریه ها و همچنین با نشت هوا به دیواره قفسه سینه و وجود اکسیژن بیش از حد متعارف در ریه ها منجر به بروز مشکل برای ریه ها باشد.

نحوهٔ آماده کردن بیمار برای استفاده کردن از دستگاه ونتیلاتور

مهیا کردن بیمار برای وصل شدن به دستگاه ونتیلاتور به این گونه می باشد که اگر فردی از اطراف شما قرار باشد که از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده بکند، می توانید با انجام مراحل زیر به کاهش شرایط و کاهش خطرات ارتباط پیدا کنید:

در بیشتر افراد، قرار دادن دستگاه تنفس مصنوعی یک فرآیند با ترس همراه است و صدای آلارم ها می تواند آزاردهنده و استرس زا باشد بنابراین برای یاری به بیماران و کاهش استرس آنها بهتر است که در کنار آنها حضور داشته باشید.

  • از همه بازدیدکنندگان تقاضا کنید که دست های خود را کاملا بشویند و بخواهید از ماسک صورت استفاده کنند.
  • از ارتباط با کودکان خردسال یا افرادی که احتمال دارد بیمار باشند خودداری کنید.
  • به بیمار زمان کافی برای این که بتوانند به خوبی استراحت کنند را بدهید.
مدت زمان استفاده از دستگاه ونتیلاتور
مدت زمان استفاده از دستگاه ونتیلاتور

نحوهٔ جدا ساختن بیمار از دستگاه ونتیلاتور چگونه است؟

در صورتی که برای زمان زیادی از ماسک تنفسی استفاده کرده اید، ممکن است پس از ایزوله شدن به طور معمول در تنفس مشکل برای تان به وجود آید بهتر است بدانید که عضلات اطراف قفسه سینه در هنگام تنفس با ونتیلاتور ضعیف شده، مشکلاتی مثل گلودرد یا درد و ضعف در عضلات قفسه سینه احتمالاً پس از جدا شدن از ونتیلاتور رخ می دهد.

داروهایی که هنگام تنفس مصرف می کنید نیز احتمال دارد که ضعیف شدن این عضلات را بدتر کنند. عوارضی مانند بیماری ذات الریه یا سایر عفونت ها این امکان را دارد حتی پس از برداشتن دستگاه نیز با بیمار باقی می ماند.

 اگر وضعیت شما بدتر شد یا علائم دیگری مانند تب داشتید به پزشک خود اطلاع دهید استفاده طولانی مدت از ونتیلاتور بر بسیاری از عضلات شمارش تأثیر می گذارد و آنها را تا حدی ضعیف می کند که احتمال دارد انجام حرکات و فعالیت های برای تان بسیار سخت باشد. به منظور بازیابی قدرت و برگشت به زندگی معمولی و کارهای روزانه، جلسات فیزیوتراپی طولانی مدت ارائه می شود.

‌کلام آخر

عدم توانایی تنفس در افراد می تواند یک نوع شرایط اورژانسی به حساب بیاید و در مواقعی که اندام های کلیه و قلب و… نتوانند اکسیژن لازم رابه دست بیاورند که در این صورت می توان از دستگاه ونتیلاتور کمک گرفته بشود.

تجهیزات درمان در کنار شما عزیزان می باشد و آمادهٔ ارائهٔ هر گونه خدمات و راهنمایی برای شما می باشد. شما در این متن با کاربرد دستگاه ونتیلاتور آشنا شدید و مطلع شدید که چگونه و برای چه مدت می توان از آن استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *