به فروشگاه تجهیزات درمان خوش آمدید...

09120863174

عوارض استفاده زیاد از کپسول اکسیژن

عوارض استفاده زیاد از کپسول اکسیژن چیست؟

با تجهیزات درمان که آمادهٔ ارائه هر گونه خدمات بوده می توانید مشکلات خود را حل کنید. دستگاه اکسیژن برای افرادی که کمک نیازمند اکسیژن هستند کارایی لازم را دارد ولی این را بدانید که امکان دارد با کمک گرفتن از دستگاه اکسیژن احتمال رویت شدن یک سری از عوارض می باشد. که در اینجا ما شما را با عوارض استفاده زیاد از کپسول اکسیژن آشنا می کنیم.

عوارض استفاده زیاد از کپسول اکسیژن

عوارضی مانند مانند ملتهب شدن دستگاه تنفسی و یا خالی شدن بدن از نیتروژن و صدمه به ریه و برونش ریوی در نوزاد می تواند بروز کند.

اکسیژن درمانی از درمان خاص بوده که باید زیر نظر پزشک صورت بگیرد بسته به شرایط خاص هر بیمار، درمانگر غلظت مناسب اکسیژن و هم چنین تایم مورد مصرف کپسول اکسیژن را تعیین کرده و عوارض استفاده از کپسول های اکسیژن اکثراً در مدل استفاده نادرست یا برای مدت زیادی از اکسیژن مشاهده شده عوارض احتمالی اکسیژن درمانی در همه بیماران یکنواخت رویت نمی گردد مسمومیت با اکسیژن مهمترین عارضه درمانی است.

عوارض استفاده زیاد از کپسول اکسیژن
عوارض استفاده زیاد از کپسول اکسیژن

دستگاه کپسول اکسیژن

دستگاه های اکسیژن از وسایل پزشکی می باشد که افراد متخصص احتمال دارد بنا به دلایل متفاوتی مصرف کردن از آنها را به بیماران پیشنهاد می دهند در کل معمولاً ریه ها اکسیژن را جذب کرده و به طرف خون هدایت می کند معیار انباشته شدن اکسیژن خون را می توان با استفاده از پالس اکسیمتری اندازه گیری کرد.

هر زمان که مقدار غلظت اکسیژن خون کمتر از حد مشخصی باشد، پس از مراجعه به پزشک در منزل، استفاده از دستگاه اکسیژن را برای کوتاه مدت یا دراز مدت پیشنهاد می گردد.

انواع عوارض زیاد استفاده کردن از کپسول اکسیژن

در مجموع مصرف اکسیژن پزشکی برای افرادی که بیمار نیستند پیشنهاد نمی شود به دلیل این که منجر به تنبل شدن اندام ریه و عادت به اکسیژن خالص می شود.

یکی دیگر از عارضه های این دستگاه استفاده نادرست از کپسول های اکسیژن، از کار انداختن ریه ها و همچنین عادت به تنفس هوایی به جز هوای انباشته شده در فضای اطراف است که بیمار را کاملا ًمعتاد به اکسیژن خالص و تنفس در هوای معمولی می کند و این امر برای او بسیار سخت خواهد بود.

 چند راه در مورد پیشگیری از عوارض استفاده از کپسول اکسیژن توصیه می کنیم در استفاده از اکسیژن دقت کنید، زمانی که قصد استفاده دارید بهتر است با متخصص مشاوره کنید.

به عنوان نکته پایانی باید خاطر نشان شود که به مرطوب یا خشک بودن اکسیژن مصرفی توجه کرد که بسیار پر اهمیت بوده قبل از استفاده بی شک باید از پزشک بپرسید که آیا اکسیژن مورد استفاده مرطوب یا خشک است.

گاهی اوقات ممکن است عوارض بسیار شدید تر باشد از جمله مواردی مانند جمع شدن مایع در قسمت گوش میانی و آسیب رساندن به قسمت سینوس ها و احتمال تغییراتی در بینایی شخص که این امکان وجود دارد که نزدیک بین و یا دوربین بشود.

گاهی هم اتفاق افتاده که طول درمان بیش از دو ساعت طول کشیده است.

انجام فعالیت اکسیژن تراپی نمی تواند بی خطر باشد و البته در برخی از موارد منجر به از بین رفتن ریه خواهد شد.

بروز سرفه و احتمال وجود درد در قسمت سینه و سرگیجه و حالت تهوع از دیگر عوارض اکسیژن تراپی می باشد.

اگر ازدستگاه اکسیژن به مقدار زیادی استفاده بشود وجود اکسیژن غلیظ موجب خشکی و تحریک غشا و بینی و حلق می شود.

عوارض استفاده زیاد از کپسول اکسیژن
عوارض استفاده زیاد از کپسول اکسیژن

نکته های مهم در مورد نگه داری کپسول اکسیژن

در این متن چند نکتهٔ اساس را برای شما مطرح می کنیم:

 1. توجه داشته باشید که موادی مثل الکل، اسید، روغن، گازوئیل یا بنزین را نزدیک کپسول اکسیژن نگذارید.
 2. حواس تان باشد هرگزاز فندک و سیگار در نزدیکی کپسول اکسیژن استفاده نکنید.
 3.  زمان انتقال دادن و یا بعد از قرار دادن در جایگاه خودش کپسول اکسیژن نیفتد یا آسیب نبیند.
 4. هرگز جایگاه کپسول اکسیژن را نزدیک بخاری انتخاب نکنید.
 5. توصیه می شود هر چند روز یک بار، مخزن آب مقطر را با مواد ضد عفونی کننده و جرم گیری و تمیز کنید.
 6. حواس تان باشد که با دست های چرب به اکسیژن متر دست نزنید.
 7. به دمای اتاق توجه داشته باشید دمای اتاق نباید خیلی گرم باشد.
 8. بهتر است حواس تان به مخزن اکسیژن باشد و اطمینان حاصل کنید که پر باشد و نحوه استفاده از آن را از قبل بررسی کنید.
 9. برای حرکت کپسول اکسیژن از چرخ پایه دار کمک بگیرید و در صورت نبود پایه کپسول را به صورت دایره ای حرکت دهید.
 10. سیلندر اکسیژن را در حالت عمودی نگه دارید و با زنجیر و نگهدارنده محکم کنید.

علائم و نشانه های هشدار کمبود اکسیژن چیست؟

آیا شما می دانید نشانه های اخطار دهنده کمبود اکسیژن چیست؟ هر زمان که نشانه های زیر رویت گشت توصیه می شود در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید:

 • باید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید هر زمان که احساس عصبی، بی قراری و خواب آلودگی در شما هویدا شد.
 • هر زمان که متوجه می شوید به سختی نفس کشیدن سخت می شود و تشنه هوا هستید.
 • هر موقع که سوراخ های بینی شما تحرک پیدا می کند.
 • در صورتی که ضربان قلب شما بالا می رود، تنفس سریع، افزایش فشار خون.
 • در صورتی که زیاد عرق می کنید و دست و پایتان سرد است.
 • سرانجام هر موقع که لب ها و زیر ناخن ها آبی رنگ است.

قابل ذکر می باشد که اکسیژن برای شما مانند دارو است. اگر غلظت بالاتر برای بیش از 24 ساعت استفاده شود، می تواند عوارض جدی برای شما به دنبال دارد فقط طبق دستور پزشک از اکسیژن استفاده کنید.

عوارض استفاده زیاد از کپسول اکسیژن
عوارض استفاده زیاد از کپسول اکسیژن

چند نکتهٔ مهم برای کاهش عوارض کپسول اکسیژن

اگر می خواهید که عوارض احتمالی دستگاه کپسول اکسیژن را کمتر کنید و با مشکلی روبرو نشوید می توانید به موارد ذیل را در نظر داشته باشید:

افزودن تدریجی اکسیژن به منظور کاستن اکسیژن و رویت شدن عوارض می توانید با جلسات کوتاه تری کار را آغاز کنید و به کم کم مدت جلسات را زیاد کنید.

راه دیگر مصرف دائم مایعات می تواند عوارض را کم کند مصرف مایعات کافی توانسته به کم شدن خشکی و تحریک ناشی از اکسیژن متمرکز کمک کند.

وجود خطرها و نگرانی طولانی هر چند که اکسیژن درمانی کپسولی به طور کلی برای استفاده کوتاه مدت بی خطر می تواند باشد، وجود بعضی از خطرها و مشکلات و دل واپسی های طولانی مدت وجود دارد که باید در نظر گرفته شود:

سمیت اکسیژن یکی از این موارد است مصرف زیاد و دراز مدت از اکسیژن با غلظت بالا می تواند منجر به مسمومیت با اکسیژن شود که برای بدن ضرر دارد.

وابستگی به اکسیژن درمانی مورد بعدی می باشد همچنین نگرانی در مورد وابستگی روانی به درمان با کپسول اکسیژن وجود دارد.

 سخن آخر

انجام درمان با استفاده از دستگاه کپسول توانسته یک روش سودمند برای بهبود رفاه عمومی و مقابله با برخی از مشکلات سلامتی باشد این نوع از درمان احتمال دارد که مزایایی مانند بالا بردن سطح انرژی، کم شدن استرس و بهبود عملکرد شناختی را نمایش بدهد.

 به طور کلی، توجه به عوارض و خطرات ناشی از این درمان اهمیت دارد بهتر که پس از آغاز درمان با دستگاه کپسول اکسیژن، مشاوره ایی با پزشک و رعایت نکات احتیاطی و نکات ارائه شده را داشته باشید تجهیزات درمان در این متن راه کار را بیان کرده و می تواند برطرف کننده مشکلات و همراه همیشگی شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *