به فروشگاه تجهیزات درمان خوش آمدید...

09120863174

انواع فن کویل بر اساس نوع لوله کشی کدام است؟

انواع فن کویل بر اساس نوع لوله کشی کدام است؟

فن کویل ها را می توان یکی از پر کاربردترین و پرطرفدارترین سیستم های تهویه مطبوع معرفی کرد که امکان تأمین و تولید گرمایش و سرمایش را به صورت همزمان دارا می باشند.

از آن جایی که فن کویل ها انواع مختلفی دارند لوله کشی آن ها می تواند متفاوت باشد، در این مقاله به معرفی انواع فن کویل بر اساس نوع لوله کشی آن ها می پردازیم.

تبادل حرارتی بین آب و هوا هدف اصلی لوله کشی در فن کویل ها مطرح می شود، از طریق لوله کشی می توان گفت که دمای محیط به حد مطلوب می رسد.

انواع فن کویل بر اساس نوع لوله کشی کدام است؟

تقسیم بندی لوله کشی فن کویل

لوله کشی در فن کویل ها با هدف انتقال آب صورت می گیرد، آب در دمای مناسب که از طریق چیلر، بویلر، موتورخانه و پکیج تأمین می شود می تواند بار گرمایشی و سرمایشی مورد نیاز فن کویل را تأمین کند.

به صورت کلی می توان گفت که لوله کشی فن کویل به سه شکل تک لوله ای، دو لوله ای و چهار لوله ای انجام می شود.

  1. لوله کشی فن کویل تک لوله ای

لوله کشی تک لوله ای فن کویل نسبت به سایر روش ها کاربرد کمتری دارد، این نوع لوله کشی مناسب فضاهای کوچکی است که برای حداکثر 3 دستگاه می باشد، در این نوع سیستم لوله کشی جهت گردش آب از یک لوله استفاده می شود.

تجهیزات در این نوع سیستم لوله کشی به صورت سری در مدار قرار می گیرند، در این نوع سیستم لوله کشی یک لوله وارد دستگاه شده و خروجی آب از طریق یک قطعه به مسیر اصلی بر می گردد.

  1. لوله کشی فن کویل دو لوله ای

در این نوع سیستم لوله کشی از دو لوله، یکی برای ورود آب و دیگری برای خروج آب استفاده می شود، دستگاه هایی که به فن کویل وصل می شوند میزان گرم و سرد بودن آب جریان یافته در لوله ها را تعیین می کنند.

فن کویل هایی که دو لوله دارند مطابق با نحوه و مسیر رفت و برگشت آب به سه روش لوله کشی می شوند که در این بخش به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

انواع فن کویل بر اساس نوع لوله کشی کدام است؟
انواع فن کویل بر اساس نوع لوله کشی کدام است؟
  • لوله کشی فن کویل دو لوله با روش برگشت مستقیم

این نوع لوله کشی فن کویل ها شبیه به لوله کشی رادیاتورها در ساختمان های کوچک انجام می شود، از طریق این روش لوله کشی آبی که وارد لوله برگشت می شود، در مسیری مستقیم به موتورخانه حرکت می کند، روش برگشت مستقیم در لوله کشی فن کویل می تواند از افت زیاد
آب در طول مسیر جلوگیری کرده و از این جهت این سیستم لوله کشی مناسب دستگاه های پخش حرارتی است که با افت فشار مواجه اند.

  • لوله کشی فن کویل دو لوله با روش برگشت معکوس

روش لوله کشی برگشت معکوس مناسب فن کویل هایی است که دارای افت فشار مساوی هستند، در این نوع سیستم لوله کشی آب برگشتی لوله های سیستم در جهت رفت حرکت می کند.

در این نوع سیستم پس از اتصال آب آخرین دستگاه به لوله برگشت به طرف موتورخانه حرکت می کند، با توجه به افت فشار مساوی در دستگاه ها آبی که در این لوله ها جریان پیدا می کند با قطر لوله ها تناسب دارد.

  • لوله کشی فن کویل دو لوله با برگشت مختلط

بخشی از لوله کشی برگشت فن کویل در روش دولوله معکوس به شکل مستقیم و بخش دیگر لوله کشی به صورت معکوس انجام می شود، به طور مثال می توان گفت که آب در لوله کشی مختلط دو لوله ای در لوله های عمودی به صورت مستقیم و در لوله های افقی به صورت معکوس حرکت می کند.

  1. لوله کشی فن کویل چهار لوله ای

در سیستم لوله کشی فن کویل چهار لوله ای، لوله های آب سرد و آب گرم به صورت جداگانه قرار می گیرند، در این نوع سیستم لوله کشی هر کویل سرمایشی و گرمایشی لوله های ورودی و برگشتی مخصوص دارند، این یکی دیگر از موارد دریچه فن کویل است.

در این نوع سیستم به عنوان مثال کویل گرمایشی فن کویل دارای یک لوله ورودی آب گرم و یک لوله برگشتی آب گرم است، همچنین کویل سرمایشی فن کویل دارای یک لوله ورودی آب سرد و یک لوله برگشتی آب سرد می باشد.

فن کویل های چهار لوله ای در ایران کاربرد کمتری دارد، در ایران به جای فن کویل های چهار لوله ای برای استفاده همزمان از قابلیت سرمایشی و گرمایشی از هواسازها بیشتر استفاده می شود.

با توجه به شمالی و جنوبی بودن ساختمان هایی که در ایران ساخته می شوند در فصول بهار و پاییز ممکن است برخی از واحد ها به گرمایش و برخی به سرمایش نیاز داشته باشند، در این وضعیت، فن کویل چهار لوله ای می تواند در هر واحد به صورت کاملاً مستقل عمل کرده و گرمایش و سرمایش واحدها را به صورت همزمان تأمین کند، فن کویل های چهار لوله ای نیازی به سنسور تغییر وضعیت ندارند.

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی انواع فن کویل بر اساس نوع لوله کشی شان پرداخته شد و متوجه شدیم که لوله کشی فن کویل به سه شکل تک لوله ای، دو لوله ای و چهار لوله ای انجام می شود که هر یک را به صورت کامل بررسی کردیم، امیدواریم که از مقاله استفاده کافی کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *