به فروشگاه تجهیزات درمان خوش آمدید...

09120863174

آموزش نحوه کار با دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی

آموزش نحوه کار با دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی

با تجهیزات درمان می توانید بهترین خدمات را دریافت کنید و در مقاله آموزش نحوه کار با دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی با این دستگاه بیشتر آشنا شوید. بهتر است اطلاع داشته باشید که دستگاه مانیتورینگ از دستگاه هایی است که قادر هست علائم حیاتی را نشان بدهد و مجموعه ایی است که سیستم های کنترل علائم حیاتی بیمار را نشان می دهد.

در این دستگاه مانیتورینگ فعالیت هایی اعم از فعالیت الکتریکی قلب، کنترل دمای بدن، مشخص شدن درصداکسیژن انباشته شده در خون، تعداد ضربان قلب، مشخص شدن فشار خون غیر تهاجمی، فشار داخلی شریانی است.

آموزش نحوه کار با دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی

دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی عامل تعیین کننده متفاوتی مربوط به بیمار را به روندهای گوناگونی گردآوری کرده و بعد از پشتیبانی و کار انجام دادن، ورودی ها بسته به نوع داده هایی که قرار است هویدا بشود.

به صورت موج یا مقادیر عددی نمایان می شود محدوده هشدار دستگاه بر روی مقدار خاصی مرتبط با هر پشتیبانی مرتب شده تا در صورت موقعیت نامتناسب بیمار به کادر پزشکی اخطار داده شود این مانیتور قابلیت اندازه گیری پارامترهای مرتبط با موارد حیاتی بیمار، نمایش شکل موج، اندوختهٔ اطلاعات بیمار و … را دارد.

صفحه نمایش کریستال مایع TFT رنگی آن توانایی این را دارد که اشکال موج ها و پارامترهای بیمار بسیار واضح رویت می کند، کنترل پنل و استفاده ساده و راحت از منوی سیستم به شما این امکان را می دهد که تا به آسانی شکل موج ها را روی صفحه ذخیره کنید و هر کار دیگری را انجام دهید.

آموزش نحوه کار با دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی
آموزش نحوه کار با دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی

اجزای تشکیل دهندهٔ مانیتور علائم حیاتی

مانیتور علائم حیاتی متشکل از بخش های زیر است:

  • صفحه نمایشی درمدل های جدید دستگاه مانتیتورینگ به شکل لمسی باشد.
  • صفحه کلید برای انجام دادن تنظیمات دستگاه را شامل می شود.
  •  ماژول ها یا پارامترهایی که ذکر کردیم.
  •  پارامترهای گوناگون دستگاه مانند سنسور دما، فشار کاف، تست.
  • برد منبع تغذیه که ولتاژ برق شهری را به ولتاژ دستگاه تغییر می دهد.
  •  دارای دو نوع باتری اصلی و پشتیبان که باتری های تشکیل شده از نیکل کادمیومی یا سرب اسیدی هستند.
  •  مشخصات باتری پشتیبان یک باتری کوچک 3 ولتی است که در مواقع ضروری قابل استفاده می شود.

 مانیتور علائم حیاتی چه پارامترها یا ماژول هایی را اندازه گیری می کند؟

 با توجه به توضیحات در متن، برخی از پارامترهای زیر در تمام صفحه های علائم حیاتی وجود دارد و برخی به شکل مشخص شده در دستگاه گنجانده شده است.

نمایش دادن سیگنال قلب و سیگنال تنفسی بیمار و البته نمایان شدن ضربان قلب و تعداد تنفس.

 اندازه گیری کردن درصد انباشته شدن اکسیژن در خون گیری این ماژول که با سیستم فناوری نوری کاربرد دارد، لذا موردهای متفاوتی قادر بر دقت اندازه گیری این پارامتر موثر واقع شده است.

آموزش نحوه کار با دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی
آموزش نحوه کار با دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی

مواردی که بیان شده می تواند شامل عوامل متعددی از قبیل:

اولین مورد نور محیطی زیاد می باشد.

 دومین مورد حرکات یا تکان بیش از حد مجاز بیمار است.

موارد بعدی وجود هموگلوبین های غیر طبیعی مانند متاگلوبین و کربوکسی هموگلوبین است.

پایین آمدن جریان خون که در اثر شوک بیمار که اکسیژن خون قابلیت اندازه گیری ندارد.

ماژول اندازه گیری خودکار فشار خون دیاستولیک و… بیمار که این اندازه گیری در مواقعی که ضربان قلبی که از 40 پایین تر و یا بیش از 240 می باشد و یا بیمار قلبی –ریوی امکان پذیر نمی باشد.

بهتر است بدانید که در برخی از موارد این اندازه گیری با ایراد مواجه می شود:

موارد از جمله آریتمی قلب، تغییرات ناگهانی وفوری فشارخون، التهاب شدید و ورم آن، بعد از وارد شدن شوک و لطمهٔ شدید، مواقعی که با کم شدن دمای بدن که سبب کم شدن جریان خون می شود، تشنج و حرکات متوالی و غیر قابل کنترل که اجازهٔ تشخیص ضربان های قلب و فشار خون داده نمی شود.

آموزش دستگاه مانتیورینگ قلب

 ساختار دستگاه این گونه می باشد که در قسمت پشت مانیتور قلب چندین کانکتور با فیوز وجود دارد، باید تست های هر یک از علائم حیاتی را در کانکتور مناسب بچسبانید، بنابراین باید الکترودها و پروب های مخصوصی را به بیمار وصل کنید، پس از روشن شدن و استارت دستگاه، صبر کنید تا تست درونی دستگاه صورت بگیرد و سپس در صفحه نمایش دستگاه پارامترهای گوناگونی که پروب های آن به کانکتور متصل است نمایش داده می شود.

شما بهتر است نواحی هشدار را بررسی کنید و آن را روی حد مجاز قرار بدهید تا در مواقع گذشتن از حد این محدودیت ها یا پایین آمدن از مقدار معین شده، دستگاه شروع به زنگ زدن کند.

همچنین در صورت نیاز می توان تنظیمات نور و روشنایی دستگاه را انجام داد برای این کار از دکمه های نور داخلی استفاده کنید کفایت می کند تا به راحتی تنظیمات روشنایی صفحه را انجام دهید اگر قرار است دستگاه به شبکه مرکزی متصل شود، باید کابل شبکه را به کانکتور مناسب وصل کنید.

کمک گرفتن از شبکه می تواند این امکان را برای پزشکان و پرستاران فراهم کند تا در صورت حمله مشکوک به بیمار، فوراً هر گونه اقدامی که نیاز است و از فاصلهٔ دور کلیه دستگاه های مانیتورینگ قلب را کنترل کنند.

 دستگاه نظارت بر قلب منجمد می شود همانطور که گفته شد مانیتورینگ قلب جزء علائم حیاتی است، بنابراین برای انجام مانیتورینگ قلب بایستی دقت نمایید دستگاه قابلیت اندازه گیری پارامترهای EKG را دارد، بعضی از نمونه ها قادر به اندازه‌گیری پارامترهای محدودی را دارند و این احتمال وجود دارد که ECG در بین آنها نباشد، لذا آن را بررسی کنید.

آموزش نحوه کار با دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی
آموزش نحوه کار با دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی

روش نگه داری و برطرف نمودن اشکالات دستگاه مانیتورینگ

عملکردهایی برای رفع اشکال پیام های خطای سیستم که باید بدانید:

زمانی که یک یا همه قسمت‌های دستگاه به درستی کار نمی‌کنند، پیام خطا رخ می‌دهد و این پیغام خطا تا زمانی که علت از بین برود ظاهر می‌شود، هر زمان که دستگاه توانایی نداشته باشد هیچ یک از عملکردهای خود را به درستی اجرا نمی کند یا برخی از سخت افزارها به درستی کار نکند، یک پیام خطا رویت می شود.

انجام سرویس دستگاه اهمیت دارد باسرویس مانیتور S630 به غیر از نظافت، محافظت باتری و مواردی که برای مرکزهای درمانی تاکید شده، ملزم به سرویس منظم ندارد.

 دستورالعمل های سرویس به طور کامل در دفترچه راهنمای سرویس توضیح داده شده.

مورد بعدی تمیز کردن دستگاه می باشد این کار را روی Auto Clave اجرا نکنید بهتر است آن را با اکسید اتیلن و سایر پاک کننده های ساینده استریل نکنید.

دستگاه را در مایعات فرو نکنید برای استریل کردن آن می توانید از محلول فرمالین، قرص فرمالین یا لامپ UV کمک بگیرید.

انجام تعمیرات و نگهداری باتری این گونه است در صورتی که قصد دارید برای زمان زیادی از دستگاه استفاده کنید، قطعهٔ فیوز نصب شده در پشت دستگاه را بردارید در صورتی که در زمان زیادی از دستگاه استفاده نکرده اید، به منظور مصرف دوباره، دستگاه باید حداقل 16 ساعت با ولتاژ AC شارژ شود.

سخن آخر

با تجهیزات درمان می توانید به راحتی مشکلات را برطرف نمایید. بهتر است با اطلاعاتی که به شما داده ایم با این دستگاه مانیتورینگ آشنا شده باشید و در مواقعی که نیازمند این دستگاه هستید با کاربردش آشنا هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *