به فروشگاه تجهیزات درمان خوش آمدید...

09120863174

هوشیاری بیمار در ای سی یو باید چند باشد؟

هوشیاری بیمار در ای سی یو باید چند باشد؟

با تجهیزات درمان بسیار راحت می توانید اطلاعات لازم را دریافت نمایید، در این متن در مورد سطح هوشیاری افراد در آی سی یو صحبت خواهیم کرد و جواب پاسخ های شما را می دهیم.

سطح هوشیاری که می تواند برای افراد بیمار قابل قبول باشد در معیار 3 گلاسکو می باشد که این خودش شامل مواردی از جمله بخش های چشم و گفتار و حرکت می باشد.

هر کدام از این بخش ها با یک شماره می باشد مثلاً برای بخش چشم شماره 4 و برای بخشگفتار شماره 5 و هم چنین بخش حرکتی شماره 6 می باشد که در مجموع حالت هوشیاری نرمال در حد شماره 15 و حداقل سطح هوشیاری در حد نمرهٔ 3 خواهد بود.

معنای کاسته شدن سطح هوشیاری چیست؟

هر زمان که با کاسته شدن سطح هوشیاری مواجه می شوید به این معناست که با عدم هوشیاری اطلاعات و جهت با توجه به زمان و مکان می تواند باشد در اصل یعنی شما توانایی روبرو شدن با عمل و عکس العمل اطرافیان خود را ندارید.

نحوهٔ ارزیابی هوشیاری بیمار در آی سی یو

برآورد هوشیاری بیمار در ای سی یو عبارتند از برآورد بالینی و اقدامات عینی تشکیل شده است.

کسانی که تخصص در استاندارد شده برای برآورد سطوح هوشیاری، مانند مقیاس کما گلاسکو یا مقیاس آرام بخشی ریچموند کمک می گیرند.

بیمار به محرک ها، بازکردن چشم و پاسخ های کلامی یا حرکتی را مورد سنجش و بررسی قرار می دهند.

هوشیاری بیمار در ای سی یو باید چند باشد؟
هوشیاری بیمار در ای سی یو باید چند باشد؟

عوامل بارز در تغییر هوشیاری بیمار در ای سی یو کدامند؟

تغییراتی که در سطح هوشیاری بیمار در آی سی یو مشاهده می شود می تواند به خاطر عوامل متعددی رخ بدهد، بعضی از عوامل برجسته از جمله صدمات تروماتیک مغزی، سکته مغزی، وجود عفونت های شدید، پیامدهای جانبی دارو، ناهنجاری های متابولیک و آرام بخشی برای تهویه مکانیکی می تواند باشد.

پردازش و کشف عوامل زمینه ایی توانسته در نتایج بهبود بیمار ضرورت داشته باشد.

کاهش سطح هوشیاری در هر فردی می تواند متغیر باشد بنابراین سطح هوشیاری 4 در حالت کما می تواند مرتبط با باز کردن چشمان بیمار باشد که معنایش این است بیمار چشمانش به طور خودکار باز می کند و زمانی که باز شد توانایی این را دارد که بتواند پلک بزند.

از لحاظ گفتاری هم قادر خواهد بود که حرف بزند ولی خیلی واضح نمی تواند بیان کند.

در بیماری سکتهٔ مغزی بیمار سح هوشیاریش تحت تاثیر قرار گرفته است، که این هوشیاری کاسته شده است به دلیل این که در این بیماری مقدار اکسیژن و خون در مغز کم بوده و پیدایش کاهش سطح هوشیاری یک امر طبیعی تلقی می شود و بعد از درمان شدن بیمار باز هم باید تحت نظر باشد و دارو استفاده بکند و مشکل سطح هوشیاری تا مدت زمان خاصی با او همراه خواهدبود.

دکتر تمامی موارد از جمله سوابق خانوادگی را مورد بررسی قرار داده و موارد دیگر را هم کشف نموده تا بتواند مشکل بیمار را به راحتی برطرف نماید.

عملکرد مغز چگونه است؟

مغز موظف بوده که از هوشیاری نگهداری کند، از این جهت که مغز توانایی را داشته باشد که این عملکردش را به طرز صحیحی انجام دهد، به مواردی هم چون اکسیژن و گلوکز احتیاج دارد، در بیشتر غذاها که جزء برنامهٔ روتین مورد مصرف واقع می شوند این قابلیت را دارند که بر شیمی مغز تأثیر بگذارند، این مواد می توانند هم در افزودن سطح هوشیاری و هم در کاستن آن نقش ی داشته باشند، به عنوان نمونه، کافئین یکی از غذاهای محرک است، بنابراین قادر خواهد بود که فعالیت مغز شما را رو به بالا افزوده خواهد کرد و در مواقعی که احتیاج به هوشیاری زیادی دارید، این مواد قابل مصرف خواهد بود، حضور کافئین در بسیاری از غذاها مثل شکلات، نوشابه، قهوه و …. وجود دارد.

از طرفی موادی مانند مسکن ها باعث کاسته شدن هوشیاری می شوند، به خاطر این که داروها منجر به خواب آلودگی و در پایان سبب از دست دادن هوشیاری می شوند، قابل بیان بوده که بیماری هایی که باعث صدمه زدن به سلول های مغزی می شوند نیز سبب بروز اختلال در هوشیاری می شوند، که کما یک نوع از شدیدترین سطح اختلال هوشیاری بوده که قابل رویت است، در این مواقع با نمایان شدن این اختلال، می توانید از یک متخصص مغز و اعصاب کمک بگیرید.

هوشیاری بیمار در ای سی یو باید چند باشد؟
هوشیاری بیمار در ای سی یو باید چند باشد؟

کاهش سطح هوشیاری در کودکان و بزرگسالان به چه علتی می تواند باشد؟

بارزترین علل این کاهش سطح هوشیاری به شرح زیر می توان بیان کرد، با مصرف کردن داروهای خاص، لحظهٔ وقوع قند خون پایین، وجود بیماری صرع، استفاده کردن ازمواد مخدر، مصرف کردن بی رویه از الکل، وجود کمبود اکسیژن برای عملکرد مغز، سکته کردن از جمله بیماری های زوال عقل مانند آلزایمر، وجود خونریزی مغزی، نمایان شدن بیماری تومور مغزی، در گیر بودن با بیماری کبد، درگیر بودن با بیماری کلیوی، در مرحله نهایی بیماری قلبی و بهت زده شدن و هم چنین وجود گرمازدگی توانسته در هوشیاری تاثیرگذار باشد.

چه نشانه هایی در از دست دادن سطح هوشیاری نقش ایفا می کند؟

این بیماری احتمال دارد این علائم زیر را داشته باشد:

یکی از این موارد از کار افتادن عملکرد مثانه یا روده افراد، نداشتن تعادل افراد، وجود تشنج، غش و بی هوش شدن، سقوط کردن، وجود ایراد در راه رفتن، ضربان قلب نامنظم، مشاهدهٔ فشار خون پایین، تب، عرق کردن زیاد، وجود ضعف در پاها، رویت کردن نبض سریع می تواند از آلارم های این بیماری کاهش سطح هوشیاری باشد.

افرادی که دارای سطح 7 هوشیاری هستند احساس خطر وجود دارد؟

مطلع باشید که در افرادی که سطح هوشیاری نمره گلاسکو 8 یا کمتر را در آن ها رویت می شود مشخص کنندهٔ این است که سطح بسیار پایین هوشیاری را دارند و نشان دهنده ورود صدمهٔ شدید مغزی است.

اینجاست که بیماری کما نمایان می شود، بنابراین بیمارانی که سطح هوشیاری آنها 7 یا کمتر باشد، کما مشاهده می شود، در بیشتر موارد به دستگاهی برای تنفس وصل خواهند شد و برای این که بتوانید کمکی به این افراد کرد و نجاتشان داد ملزم به انجام دادن عملیات دفاعی بدن مانند اجرای جراحی مغز است، این احتمال وجود دارد که بیشتر بیمارانی که سطح هوشیاری آنها تا این حد کم شده است، گرفتار پیامدهای مادام العمر و در برخی موارد گرفتار مرگ شوند.

هوشیاری بیمار در ای سی یو باید چند باشد؟
هوشیاری بیمار در ای سی یو باید چند باشد؟

اطلاعاتی در مورد سطح هوشیاری 3، 4، 5

زمانی که افراد با این سطح هوشیاری روبرو شده و تا این حد کاسته شده است، این نشانهٔ این است که فرد وارد یک مرحله از کمای کامل شده و یا حالتی به نام زندگی نباتی می شود.

این بیماران به طور تقریب هیچ پاسخی ندارند و با خوابیدن آن ها اختلافی وجود ندارد، در این وضعیت صدمه بسیار جدی است و بیشتر این بیماران به دستگاه متصل بوده و هر زمان که اقدام به قطع کردن دستگاه بشود عمر آنها به انتها خواهد رسید.

نتیجه گیری

بهتر است مطلع باشید که کاسته شدن سطح هوشیاری از پیامدهای بسیار با اهمیت در بیماری های ساده تا خیلی خطرناک می تواند باشد که احتمال دارد بنا به علل های متعددی با آن روبرو بشوید که در متن بالا اطلاعاتی در این زمینه به شما داده شده و تجهیزات درمان همیشه در کنار شما خواهد بود و می تواند یاری دهندهٔ شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *