به فروشگاه تجهیزات درمان خوش آمدید...

09120863174

علت گرفتگی عضلات و ماهیچه ساق پا در خواب

علت گرفتگی عضلات و ماهیچه ساق پا در خواب

برای دریافت جواب خود و حل مشکل گرفتگی عضلات پا می توانید از تجهیزات درمان کمک بگیرید، گاهی امکان دارد که شما در خواب با مشکل گرفتگی عضله در قسمت ساق پا مواجه شده باشید که باید علتش را بیابید در این جا برخی از عوامل موثر در بروز این مشکل رابیان می کنیم:

به طور کلی احتمال دارد که این مشکل به خاطر اختلاف ساختار پای افراد باشد.

ممکن است به خاطر درست نخوابیدن افراد باشد، گاهی در اثر طولانی مدت ایستادن می تواند باشد، در صورت عدم درست نشستن افراد و یا این که به خاطر نشستن طولانی مدت رخ داده است.

گاهی به علت بارداری خانم ها و در برخی از موارد دیگر با مصرف کردن داروهای متفاوت این احتمال بیشتر خواهد شد.

گرفتگی عضلات ساق پا در شب

این یک اسپاسم عضلانی ساق است که شامل انقباض ناگهانی و غیرارادی عضلات ناحیه ساق پا می شود، به جزء این، می تواند در یک مدت کوتاهی قدرت حرکت یا کشش پای صدمه دیده را محصور کرده، گرفتگی عضله های ساق پا امکان دارد از چند ثانیه تا چند دقیقه ادامه پیدا بکند، هر چند که احتمال دارد شدت درد در آن دوره کم کم رو به پایان برود.

با بالا رفتن سن شما، احتمال گرفتگی عضلات پا زیادتر شود به خاطر این که تاندون ها همان بافت هایی که سبب اتصال ماهیچه های شما به استخوان ها شده طبیعتاً کوتاه می شوند، طبق تحقیقات، خانم هایی که باردار می شوند در سه ماهه سوم بارداری درگیر گرفتگی عضلانی به ویژه در ناحیه پا می شوند.

علت گرفتگی عضلات و ماهیچه ساق پا در خواب
علت گرفتگی عضلات و ماهیچه ساق پا در خواب

علت گرفتگی عضلات و ماهیچه ساق پا در خواب

گرفتگی عضلات پا در شب یک معضل بارزی است که شما را با درد بسیار زیاد روبرو خواهد کرد، اگرچه احتمال دارد دلیل اصلی آن در میان افراد متفاوت با هم فرق داشته باشد، در این مقاله بعضی از موارد محتمل هست که در ایجاد گرفتگی عضلات پا در شب تاثیر بسیار دارند.

بعضی از داروها امکان دارد مانند داروهای ادرارآور و داروهای آسم با افزایش خطر اسپاسم عضلانی شبانه مرتبط باشند با مصرف این دارو ها این احتمال وجود دارد که اثر محرکی بر روی قسمت هایی مثل نورون‌ها و گیرنده‌های حرکتی داشته باشند که ممکن است محتمل افزودن گرفتگی عضلات در ساق پا باشند.

 مورد دیگر بالا رفتن سن افراد می باشد که با افزایش سن نیز امکان این وجود دارد که در گرفتگی عضلات پا تاثیر گذار باشد، از بین رفتن نورون های حرکتی در هنگام سن بالا که حدود شروع دوران پنجاه سالگی افراد که اسپاسم عضلانی بسیار متداول تر خواهد بود، اگر بتوانید تمرینات قدرتی و تعادلی را انجام بدهید می توانید با این کار در حفظ عملکرد عضلات و سیستم عصبی بدن خود را یاری بکنید.

مورد دیگر این که با وجود برخی از بیماری ها که افراد با آن درگیر می شوند نقش مهمی در بروز این مشکل دارد، بیماری های از جمله بیماری دیابت، فشار خون بالا، آرتریت، بیماری های عصبی و افسردگی توانسته در گرفتگی عضلات پا موثر واقع بشود، گاهی اوقات، همان طور که قبلاً ذکر شد، داروها می توانند دلیل اصلی باشند. ولیکن بعضی از این بیماری ها مانند دیابت و بیماری های عصبی می توانند باعث مختل کردن یا سبب مرگ اعصاب شوند که گرفتگی عضلات را شاهد هستید.

مورد بعدی داشتن تغذیه نامناسب است که سبب بروز این گرفتگی خواهد شد، از جمله کمبود کلسیم یا همان هیپوکلسمی و یا کم شدن ویتامین منیزیم که دو مورد بسیار نادر در بدن می باشد که این دو مورد مسئول به وجود آوردن تکانه های عصبی و روند انقباض عضلانی هستند.

از مواردی است که منجر به انقباضات عضلانی در شب هستند، با نادر بودن کلسیم و منیزیم در بدن نیز این احتمال وجود دارد که منجر به سفتی عضلات شود، البته کمبود پتاسیم منجر به بروز ضعف عضلانی، خطر گرفتگی عضلات در شب را بسیار بالا خواهد برد.

علت گرفتگی عضلات و ماهیچه ساق پا در خواب
علت گرفتگی عضلات و ماهیچه ساق پا در خواب

با کاهش هر یک از این مواد معدنی می تواند منجر به گرفتگی یا سایر معضل مرتبط به عضله شود، جزء این، بعضی از ویتامین های دیگر در گروه B به ویژه ویتامین B12 بر عملکرد ماهیچه های بدن نقش بسزایی خواهد داشت.

مورد بعدی که با استفاده از بعضی از موادها مانند سوء مصرف الکل قادر خواهد بود بر هورمون پاراتیروئید که موظف به انجام تنظیم کلسیم بوده، تأثیر بگذارد.

مصرف الکل همچنین می تواند منجر به کمبود منیزیم شود با مصرف کردن زیاد از الکل به دلیل تغییر اثر آن باعث کم آبی بدن می شود، سیگار همچنین در بیماری عروق محیطی و بیماری مزمن انسدادی راه هوایی می شود که هر دو باعث کاهش میزان اکسیژن در خون می شوند.

از موارد دیگر بیماری پارکینسون می باشدکه منجر به گرفتگی عضلات پا می شود، افرادی که با این بیماری دست وپنجه نرم می کنند بیشتر دچار این مشکلات خواهند شد، که با ماساژ دادن و دوش آب گرم می توان کمک به بهبود این مشکل کرد.

مورد بعدی در مورد افرادی هست که در مراکز کپی و چاپ مشغول هستند بیشتر در معرض این مشکل قرار دارند زیرا در معرض ابتلا به بیماری مسمومیت با سرب قرار دارد چون سرب از عنصرهایی است که منجر به مسمومیت خواهد شد و در مواقعی که شدیدتر بوده امکان مرگ هم وجود دارد.

چند راه کار برای پیشگیری از بروز گرفتگی عضلات ساق پا

چه طوری می توان از مشکل گرفتگی عضلات پا در امان باشید؟

 برای بهبود یا رفع گرفتگی عضلات پا در شب، می‌توانید در طول روز بیشترین مایعات را مصرف کنید.

ساعات قبل از خواب پاهای خود را دراز کنید و کشش در آن ایجاد بکنید.

 بهتر است برنامه ریزی بکنید از ورزش و تمرین هایی کمک بگیرید که جریان خون را زیاد کرده و موجب بهبود گردش خون بشود.

 اگر می خواهید که مواد معدنی و الکترولیت ها را به مقدار لازم به دست بیاورید و مطمئن شوید که کاملاً دریافت کرده اید، خوب است که در یک برنامه رژیم غذایی خود قرار بدهید.

یک راه کار دیگر این است که از مکمل های که دارای منیزیم می باشند کمک بگیرید گاهی افراد با مصرف آن می توانند نتیجه بگیرند و همچنین با ورزش های ملایم مثلاً مثل دوچرخه زدن و یا ترد میل در زمان قبل از خواب سبب بهبود این درد بشود.

گاهی با انجام ورزش امکان دارد که ماهیچه ها با درد همراه بشوند بنابراین می توانید با ماساژ دادن به بهبود این گرفتگی کمک بکنید.

 در مواقعی که این معضل گرفتگی عضلات ادامه پیدا کرد که زندگی شما را تحت تاثیر قرارمی دهد، زمان آن رسیده که حتما با پزشک خود مشورت کنید.

علت گرفتگی عضلات و ماهیچه ساق پا در خواب
علت گرفتگی عضلات و ماهیچه ساق پا در خواب

سخن نهایی

همان طور که در مطالب بالا بیان کردیم می توانید از این راه کار ها کمک بگیرید تجهیزات درمان یار همیشگی شما در زمان درگیر شدن با این مشکلات هستند.

هر زمان که نتوانستید این معضل گرفتگی ساق پا را رفع نمایید و این گرفتگی بسیار تشدید شد و ایجاد ضعف و اختلال در عملکرد زندگی شما شد باید به پزشک مراجعه نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *