به فروشگاه تجهیزات درمان خوش آمدید...

09120863174

چک‌لیست موارد مهم در نظافت حمام و دستشویی

چک‌لیست موارد مهم در نظافت حمام و دستشویی

چک‌لیست موارد مهم در نظافت حمام و دستشویی یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که پیش از اقدام به نظافت منزل و فضاهای مهم در خانه یا هتل و … باید آن را تهیه کنید تا مبادا چیزی از قلم بیافتد. حمام‌ها یکی از پرکاربردترین اتاق‌ها در خانه هستند و این بدان معناست که برای تمیز نگه‌داشتن آن‌ها به توجه زیادی نیاز دارند.

چک‌لیست موارد مهم در نظافت حمام و دستشویی
چک‌لیست موارد مهم در نظافت حمام و دستشویی

ازآنجایی‌که حمام به‌عنوان وسیله‌ای برای تمیز کردن بدن و نگه‌داشتن لباس‌های کثیف در یک محیط گرم و مرطوب عمل می‌کند، محیط مناسبی برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها است مگر اینکه آن را به‌درستی تمیز کنید .در این مقاله قصد داریم تا شما را با مهم‌ترین موارد نظافت حمام و دستشویی آشنا کنیم. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

خوشبختانه در این محیط‌های بهداشتی بیشتر سطوح به‌راحتی تمیز می‌شوند و با کمی توجه روزانه و نظافت هفتگی به‌صورت دقیق‌تر، می‌توان کل این فضاها را تمیز و تازه نگه داشت.

چک لیست نظافت حمام و سرویس بهداشتی

مواد شوینده

 • پاک‌کننده کاسه توالت
 • شیشه‌پاک‌کن
 • پاک‌کننده حمام همه‌منظوره
 • سرکه سفید مقطر
 • جوش‌شیرین
 • دستمال مرطوب ضدعفونی‌کننده

ابزار نظافت

 • فرچه توالت
 • بطری اسپری
 • اسکاچ
 • اسفنج، پارچه میکرو فایبر یا دستمال‌کاغذی
 • برس شستشو
 • جارو و گردگیر یا جاروبرقی
 • پاک‌کن
 • سطل
 • وسایلی برای تمیز کردن حمام

نظافت روزانه سرویس‌های بهداشتی و حمام

وسایل سرویس‌های بهداشتی را پاک ‌کنید

پس از هر بار استفاده از یک دستمال یا اسفنج ضدعفونی‌کننده برای پاک کردن کانترها، شیرها و سینک‌ها استفاده کنید تا پاشیدگی‌ها (آب، کف و …) از بین برود. بهتر است که همیشه از یک دستمال مرطوب برای پاک کردن هرگونه چکه روی صندلی یا کف توالت و … استفاده کنید.

دیوارها و درهای فضای دوش گرفتن را خشک کنید

بعد از هر بار دوش گرفتن از یک تیغه شیشه‌پاک‌کن یا حوله برای پاک کردن دیواره‌های حمام و درها یا وان استفاده کنید تا از  تجمع کف صابون و لکه‌های بینی جلوگیری کنید. همچنین پرده دوش را ببندید تا سریع‌تر خشک شود.

حوله‌های مرطوب و حوله‌های حمام را آویزان کنید

 حوله‌ها و  حوله‌های مرطوب را آویزان کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن خشک شوند، بدین‌وسیله  از رشد کپک جلوگیری می‌کنید.

نکته

حوله‌های دستی را هر روز عوض کنید زیرا مشترک هستند و به‌سرعت کثیف می‌شوند. این امر به‌ویژه در صورتی مهم است که فردی در خانواده سرماخوردگی یا ویروس داشته باشد.

نظافت هفتگی

برای استفاده بهینه از زمان خود، از بالای حمام شروع کنید و به سمت پایین بروید. کف حمام را برای آخرین و یک‌بار دیگر نظافت کنید تا بتوانید چکه‌ها یا لکه‌هایی که در حین تمیز کردن ایجاد می‌شود را به‌طور کامل پاک کنید.  

نکته

دستورالعمل‌های مربوط به تمام محصولات تمیزکننده حمام را بخوانید. اگر به محصولات نظافتی زمان مناسبی بدهید تا روی سطوح باقی بمانند، بهترین نتایج را خواهید داشت. بهتر است که روی سطوح اسپری کنید و حداقل پنج دقیقه صبر کنید تا بتوانند آلودگی‌ها را از هم جدا کنند تا پاک کردن آن سطح آسان‌تر شود.

حوله‌های عمومی و حوله‌های حمام را بشویید

تمام حوله‌ها، دستمال‌های دستشویی، حوله‌های دستی و … در حمام را جمع‌آوری کرده و  بشویید. اگر پادری‌هایی در حمام دارید، آن‌ها را بیرون ببرید تا موها و گردوغبار را از آن پاک کنید. اجازه دهید فرش‌ها در هوا خشک شوند تا از آسیب به لایه پشتی لاستیکی آن جلوگیری شود.

توالت را تمیز و ضدعفونی کنید

با ریختن یا اسپری کردن محلول‌های پاک‌کننده کاسه توالت شروع کنید. اگر از توالت فرنگی استفاده می‌کنید، محلول را سریع در کاسه ریخته، بچرخانید و سپس درب آن را ببندید تا تمیزکننده زمان کافی برای اثر کردن داشته باشد. قسمت بیرونی بخش توالت را با یک دستمال ضدعفونی‌کننده یا با یک اسفنج و پاک‌کننده حمام چندمنظوره پاک کنید. اگر در منطقه‌ای با آب سخت زندگی می‌کنید، لکه‌ها را هر هفته پاک کنید تا نظافت آن سخت نشود.

قسمت داخلی کاسه توالت را فراموش نکنید و زیر لبه آن را حتماً تمیز کنید و سپس شستشو دهید. کاسه حمام با پاک‌کننده حمام چندمنظوره و برس اسکراب تمیز می‌شود.

دوش یا وان را تمیز کنید

اگر فضای مخصوص دوش شما کاشی و سرامیک، فایبرگلاس یا سنگ است، باید هر هفته به طور کامل تمیز شود تا کف صابون و هرگونه مشکل کپک‌زدگی روی سطوح از بین برود. همان محصولاتی که دوش را تمیز می‌کنند را می‌توان روی وان استفاده کرد.

زمانی را برای برداشتن موها از مجراها و رفع گرفتگی‌ها قبل از بدتر شدن شرایط اختصاص دهید. اگر پرده حمام دارید، از یک پارچه مرطوب استفاده کنید تا میله دوش و حلقه‌های پرده را پاک کنید تا گردوغبار و بقایای کف صابون پاک شود. درب شیشه‌ای دوش را با اسفنج تمیز کنید تا کف صابون پاک شود.

سینک و پیشخوان را تمیز کنید

همه‌چیز را از بالای سینک و پیشخوان بردارید. از یک پاک‌کننده حمام همه‌منظوره یا مخلوطی از جوش‌شیرین و چند قطره سرکه برای پاک کردن مواد آرایشی خشک شده، خمیر دندان و کثیفی از هر سطحی استفاده کنید. برای جلوگیری از ایجاد لکه‌های آب، سطوح را به‌خوبی با آب ساده بشویید و با یک پارچه نرم خشک کنید. یک فنجان جوش‌شیرین و 1/2 فنجان سرکه سفید مقطر را در زهکشی بریزید تا به تمیز نگه‌داشتن آن کمک کند.

کلیدهای نور، دستگیره‌های کابینت و دستگیره‌های در را پاک کنید

کلیدهای چراغ و دیوار اطراف آن‌ها لکه و کثیفی زیادی می‌گیرند. سخت‌افزار کابینت و دستگیره درها می‌توانند محل رشد میکروب‌ها و باکتری‌ها باشند. هر قسمت را با یک دستمال ضدعفونی‌کننده یا پاک‌کننده به‌خوبی تمیز کنید.

آینه‌ها را تمیز نگه دارید

هنگامی‌که سینک و کانتر تمیز شدند، آینه‌ها را با یک شیشه‌پاک‌کن تجاری تمیز کنید یا روی آن مقداری سرکه سفید مقطر اسپری کنید. برای جلوگیری از رگه‌ها و باقیمانده گردوغبار، با یک پارچه میکروفیبر آن را نظافت کنید تا بدرخشد. آینه‌های کوچک دستی و اصلاح را فراموش نکنید!

سطل زباله را خالی کنید

سطل زباله را خالی کنید. اگر از کیسه‌های زباله استفاده می‌کنید، کیسه‌های زباله را حتماً تعویض کنید.

کف حمام را تمیز کنید

حالا که همه‌چیز تمیز است، کف حمام را جارو یا جاروبرقی بکشید تا موها، کثیفی‌ها و گردوغبار پاک شوند. همچنین طبق مطالب توصیه‌شده در بالا، کاشی‌های سرامیکی، سنگی یا وینیل یا کف‌پوش لمینت کف را بعد از آن با محلول تمیز کنید .

نظافت ماهانه

بسته به میزان استفاده از حمام، این کارها باید به‌صورت ماهانه یا فصلی انجام شوند. کمی وقت بگذارید تا این موارد را بررسی کنید و نظافت عمقی حمام و سرویس‌های بهداشتی را با دقت بیشتری ازاین‌پس انجام دهید.

گردوغبار روی میله‌ها، طاقچه‌های پنجره و …

به نقاطی که می‌توانند گردوغبار را بگیرند نگاه کنید. محصولات آرایشی مانند اسپری مو می‌توانند باعث چسبندگی سطوح و جذب گردوغبار بیشتری نسبت به اتاق‌های دیگر شوند.

پوشش فن تهویه و وسایل روشنایی را تمیز کنید

با استفاده از یک نردبان محکم، در صورت امکان از یک پیچ‌گوشتی برای جدا کردن درپوش تهویه هوا استفاده کنید. سینک را با آب داغ و کمی مایع ظرف‌شویی پر کنید. درب هواکش را اضافه کنید و اجازه دهید 10 دقیقه خیس بخورد. لکه‌ها را با یک پارچه نرم یا برس اسکراب پاک کنید. کاملاً خشک کنید و دوباره نصب کنید.

اگر دریچه باز نمی‌شود، از ضمیمه برس اثاثه یا لوازم داخلی جاروبرقی خود یا گردگیر میکروفیبر برای حذف گردوغبار سیستم تهویه استفاده کنید. لامپ‌ها را از نظر گردوغبار، حشرات مرده بررسی کرده و تمیز کنید. علاوه بر این در صورت نیاز لامپ‌های سوخته را تعویض کنید.

کشوها، کابینت‌های روشویی و محل نگهداری دارو را تمیز کنید

لوازم زیبایی، نظافت و کمک‌های اولیه را مرور کنید و محصولات تاریخ‌مصرف گذشته را دور بریزید. داروهای مصرف نشده را به‌درستی دور بریزید. برس‌های آرایشی و ابزارهای زیبایی را به خوبی تمیز کنید تا باکتری‌ها را از بین ببرید. این مرحله زمان خوبی برای مرتب کردن حوله‌ها و سایر ملحفه‌ها و تهیه لیستی از مواردی است که باید تعویض شوند.

سر دوش را تمیز کنید

اگر سر دوش شما پاشیده می‌شود و جریان آب ضعیف است، باید تمیز شود. فقط با مقداری سرکه سفید مقطر، رسوبات معدنی و کف صابون را می‌توان به‌راحتی از بین برد. سر دوش را با مسواک قدیمی تمیز کنید تا لکه‌های صابون پاک شود.

سطل زباله را تمیز کنید

از آب داغ، یک پاک‌کننده چندمنظوره و یک برس اسکراب برای خوب تمیز کردن سطل زباله استفاده کنید.

پرده دوش را بشویید و پنجره‌ها را تمیز کنید

اگر از پرده حمام استفاده می‌کنید، پرده و آستر پلاستیکی باید هرماه شسته شوند. همه باید تمیز شوند تا گردوغبار و هرگونه لکه از بین برود.

خلاصه و نتیجه‌گیری

در پایان کار نظافت حمام و سرویس‌های بهداشتی، یک بازرسی سریع انجام دهید. زمانی را به نگاه کردن به زیر سینک و اطراف وسایل اختصاص دهید تا هرگونه نشتی یا چکه کوچک را مشاهده کنید. این باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های شما می‌شود. هر ناحیه را به‌دقت بررسی کنید و در صورت نیاز از چراغ‌قوه استفاده کنید.

منبع: فنباز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *